blog

blog

piatok 1. decembra 2017

DROZDY SLOVENSKA

Na jar a jeseň sa presúvajú hore dolu po Európe obrovské množstvá drozdov. Niektoré k nám prilietajú iba hniezdiť, iné iba zimovať a niektoré na Slovensku žijú po celý rok. Túto jeseň sa na mňa viacerí obrátili so žiadosťou o identifikáciu nejakého drozda. Zábavné na tom je, že aj ja v ťažkých prípadoch hľadám pomoc u odborníkov. Veľmi podrobne sú naše drozdy popísané na blogu: http://birdsofslovakia.blogspot.sk Nie vždy je určenie druhu jednoznačné. Hlavne u mladých jedincov, ktorí preperujú. 
Typickým  predstaviteľom  celoročného  rezidenta  je  Drozd čierny. Samec je čisto čierny s typicky oranžovými kruhmi  okolo očí  a  oranžovým  zobákom. Samice  a  mladé jedince sú celé hnedé. Odhaduje sa, že u nás hniezdi až 800 000 párov. Na zimu ich počet síce klesá na tretinu ale stále je ich dosť.





Drozd čvíkota je pôvodne sibírsky druh, ktorý k nám prichádzal prezimovať. Od 20. storočia hniezdi aj u nás a ďalej sa šíri na juhozápad. Odhaduje sa, že u nás hniezdi cca 20 000 párov. Hlavne na východe republiky. V zime priletí prezimovať zhruba pol milióna ďalších. Dajú sa ľahko rozoznať. Majú sivú hlavu a chrbát. Výrazným znakom je škoricovo hnedá hruď. Obe pohlavia sú rovnako sfarbené.




Drozd plavý je tak trochu problematický druh. Je možné pomýliť si ho s Drozdom Trskotavým. Sú si veľmi podobný. Je trochu menší a je najlepší spevák zo všetkých druhov drozdov. Na šťastie je Drozd plavý typicky sťahovavý vták, ktorý u nás v lete hniezdi. Odhaduje sa, že až 600 000 párov. Na zimu odlietajú do teplých krajín. Obe pohlavia sú rovnako sfarbené.  



Podobne sťahovavý je Drozd kolohrivec. Je charakteristický výrazným bielym límcom na hrvole. Nie je možné si ho pomýliť. Hniezdi u nás zhruba 5000 párov vo vysokohorských lesoch až po úroveň kosodreviny. Zimovať odlietajú do južnej Európy. 


Drozd trskotavý je najväčší zo slovenských drozdov. Odhaduje sa, že u nás hniezdi až 80 000 párov. Je čiastočne sťahovavý. Migrujú hlavne populácie zo severu a z hôr. Posúvajú sa do nižších polôh a viac na juh. Na našom území ich zostane sotva pätina. Neodlietajú však až do teplých krajín.




Drozd červenkavý pochádza zo severnej Európy, kde obýva škandinávske lesy v blízkosti vody, kde aj hniezdi. Sú známe ojedinelé prípady hniezdenia na našom území. Maximálne však 5 párov ročne. Zhruba niekoľko stoviek ich u nás prezimuje. Na severe je ich početnosť odhadovaná na desiatky miliónov. Je charakteristický výraznými hrdzavočervenými škvrnami na slabinách  a žltobielymi pásmi na hlave


Tu sa mi podarilo dostať tri druhy drozda na jednu fotku. Drozd čvíkotavý, Drozd červenkavý a Drozd čierny

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára