blog

blog

štvrtok 24. mája 2018

GOMANTONG CAVE

Na prvý pohľad je to malá bezvýznamná jaskyňa v pralesoch provincie Sukau. Žije v nej však dva milióny netopierov a milión lastovičiek známych tvorbou hniezd vhodných do čínskej polievky. Oba tieto druhy sa živia miliardami komárov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dažďového pralesa. Majú to pekne podelené. Lastovičky lietajú cez deň a netopiere v noci. V potravnom reťazci sú netopiere a lastovičky niekde uprostred. Na také množstvo potravy je samozrejme naviazaných množstvo dravcov, ktoré čakajú v ústí a v okolí jaskyne. Vo vhodnom okamihu zaútočia a nejakého neboráka si dajú k obedu. Keď sa im týmto nástrahám podarí vyhnúť a dožijú sa prirodzenej smrti, padnú na dno jaskyne a tam sa o ich telo postará hmyzia armáda. Tisíce švábov a stonožiek vycucne z nich zvyšky telesných tekutín a obžerie ich kosti do čista. Jaskyňa pôsobí depresívnym dojmom. Tony trusu vydávajú odporný čpavkový zápach. Je to definitívne najhoršie miesto pre život aké som kedy videl. Paradoxne je okolie jaskyne porastené množstvom divých figovníkov. Tie navštevujú hladné cicavce a vtáky. 
K jaskyni vedie pohodlný drevený chodník

Na drobnej jašterici je vidieť, prečo je prales schopný nakŕmiť milióny netopierov a lastovičiek.
 
 Vo svahu nad vchodom do jaskyne sú chatrče rangerov, ktorí dozerajú na turistov a regulujú zber lastovičích hniezd.

 Makak dlhochvostý

 Mapa a 3D model jaskyne.

Písal som, že jaskyňa vyzerá bezvýznamne ale keď ju navštívil aj sir D. Attenborough, niečo na nej bude. Tri fotky hore sú z internetu.
 Hlavný dóm jaskyne s okružným chodníkom.
 Zberači lastovičích hniezd využívajú bambusové konštrukcie. Práca je nebezpečná a dajú si ju dobre zaplatiť. 
Lastovičky používajú na stavbu hniezd blato ako naše ale pojivo majú rozdielne. Produkujú množstvo slín, ktoré na vzduchu tuhnú a vytvárajú niečo ako sieť alebo špongia. Po zbere sa hniezda preperú a zbavia sa hlinenej zložky.

Lastovičie hniezda sa delia na kategórie podobne ako kaviár. Na obrázku sú viaceré kategórie v rôznych cenách. V prvej krabičke sú štyri hniezda triedy AA a stojí to 440 malajských Ringitov, čo je zhruba 93 eúr. Pekne drahá polievka. V poslednej krabičke boli hniezda triedy C za 100 Ringitov.
Hory trusu neskutočne zapáchajú.
Nikto sa nechcel nadýchať toho svinstva vo vzduchu. 

 Šváby čakajú na svoju príležitosť.

 Uhryznutie tejto stonožky nezabije ale môže spôsobiť dvojdňovú nervovú paralýzu človeka.

 Netopiere vylietavajú z bočných tunelov.

 Dravce čakajú na svoju príležitosť pred vchodom do jaskyne.

 Figovníky nad vchodom okupujú primáty.


Orangutania mama s ani nie ročným kojencom sa zdržovala pred jaskyňou na strome miestneho citrusovníku. V ruke však mala plod z iného stromu. Viac jej chutil zrelý kus džakie. To je slovenský názov pre Jackfruit. Je to niečo podobné ako chlebovník. Zdalo, že ju nezaujíma, čo robí dieťa. To si liezlo samostatne po celom strome.




 Na to, že nemá ani rok je dcérenka už celkom šikovná.

Okamžite ako sa objavil drzý samec makaka s prasačím chvostom, mama spozornela a zobrala dcéru do náručia a odišli hlbšie do pralesa. Bezpečnosť detí je prvoradá.







Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára