Nedá sa povedať, že by som fotografovanie ďatlov slovenska skompletizoval až teraz. Už sa mi to podarilo pred rokmi. Ostatnú zimu, jar a na začiatku leta som ale nafotil pekné exempláre a tak som zostavil tento článok. Po drozdovitých a havranovitých je to ešte len tretí takýto edukačný blog.
Ako prvý je to ďateľ malý. Náš najmenší. Je veľký asi ako vrabec. Najmenej pestrý, bieločierny. Len samček má červenú škvrnu na temene. Hniezdi po celom našom území. Je početný a nehrozí mu vyhynutie. Na zimu zostáva. Ďateľ malý hniezdi v listnatých lesoch. Dutinu si vyhotoví sám. V nej privádza na svet až šesť mladých
Ďateľ prostredný je o niečo menší ako Ď. veľký. Vrch hlavy má samec, samica aj mláďatá celé červené. Bruchu čierno drobno pásikavo škvrnité a zadoček ružový. Hniezdi po celom našom území. Je početný a nehrozí mu vyhynutie. Na zimu zostáva. Ďateľ prostredný hniezdi v listnatých lesoch. Dutinu vyhotovujú obaja rodičia. V nej privádza na svet až šesť mladých
Ďateľ veľký je veľký asi ako drozd. Samec má na temeni malú červenú škvrnku. Mladé majú červený celý vrch hlavy. Brucho má biele a zadoček červený. Od zobáku až po temeno má čiernu neprerušenú uzdičku. Hniezdi po celom našom území. Je početný a nehrozí mu vyhynutie. Na zimu zostáva. Ďateľ veľký hniezdi vo všetkých typoch lesov. Dutinu vyhotovuje najmä samec. V nej privádzajú na svet 5-7 mladých.
Ďateľ hnedkavý je veľký asi ako drozd. Samec má na temeni malú červenú škvrnku. Mladé majú červený celý vrch hlavy. Brucho má biele a zadoček jasnejšie červený. Čiernu uzdičku má prerušenú bielou škvrnou. Žije len do výšky 800 m. Je početný a nehrozí mu vyhynutie. Na zimu zostáva. Ďateľ hnedkavý hniezdi v intraviláne. Dutinu vyhotovuje najmä samec. V nej privádzajú na svet 4-5 mladých.
Ďateľ bielochrbtý je o málo väčší ako Ď. veľký. Samec má temeno červené. Vrch chrbta je biely a zadoček ružový. Obýva listanté a zmiešané lesy. Je najmenej početný ale nehrozí mu vyhynutie. Na zimu zostáva. Dutinu vyhotovujú obaja rodičia. V nej privádzajú na svet 3-6 mladých.
Krutohlav hnedý je majster v kamufláži. Hnedo strakatého vtáka je na strome ťažko nájsť a pozorovať. Jeho sfarbenie imituje totiž kôru stromu. Zvláštnosťou je, že si nesadá na kolmé kmene či kolmé časti stromu. Je početný a nehrozí mu vyhynutie. Je sťahovavý a na zimu odlieta do Afriky. Hniezdi v nížinách a pahorkatinách. Hniezdo si robí v dutinách po iných ďatloch. Sám si dutinu netesá. V nej privádzajú na svet 7-10 mladých.
Ďubník trojprstý je veľký ako škorec a čiernobielo škvrnitý. Samec má žlté temeno hlavy. Obýva boreálne ihličnaté lesy. Nie je hojný. Na Slovensku obýva len vysoké hory. Na zimu neodlieta. Je silno viazaný na smreky. Dutinu vyhotovuje najmä samec. V nej privádzajú na svet 4-5 mladých.
Žlna sivá je menšia z našich dvoch žĺn. Prevažuje na nej sivá farba. Len vrch krídiel má zelené. Červenú škvrnu na čele má len samec. Obýva podhorské oblasti. Zriedka aj lužné lesy na juhu Slovenska. Na zimu neodlieta. Dutinu vyhotovuje najmä samec. V nej privádzajú na svet 6-7 mladých.
Žlna zelená je väčšia. Je olivovo zelená so svetlým bruškom. Červenú čiapočku majú obaja rodičia. Samec má navyše malú červenú škvrnku na lícach. Mláďatá sú škvrnité. Obýva otvorenú krajinu s riedkymi lesmi a hájmi max. do nadmorskej výšky 700m. Dutinu vyhotovuje najmä samec. V nej privádzajú na svet 5-7 mladých.
Tesár čierny je najväčší európsky ďateľ. Je veľký asi ako havran a je celý čierny. Na hlave má červenú škvrnu. Samec od temena až po zobák a samička len na temene. Mladé niečo medzi tým. Obýva lesy až do výšky 1500m.n.m. V lužných lesoch preferuje biely topoľ. V horských lesoch zase buk. Dôvodom je ich hladká kôra. Na vysoko položenej dutine pracujú obaja rodičia niekoľko rokov. V nej privádzajú na svet 3-6 mladých.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára