blog

blog

utorok 29. októbra 2024

DUNAJSKÉ LUHY CXXVII - POVODEŇ

Je to zložité a aby sa ako tak vysvetlilo, čo sa deje v Dunaji a okolitých ramenách, chcelo by to dlhú prednášku. Rozdielne prietoky vody a vplyv človeka spôsobujú, že pôvodný tok Dunaja a ramenné sústavy nie sú prirodzené prepojené. Vodný svet nie je na "ľudský režim" pripravený. Nedokáže sa prispôsobiť potrebám človeka. V priebehu milión ročného vývoja sa to nemal kde naučiť. Následne trpí nedostatočnými príležitosťami a stratou diverzity. V období veľkých povodní je to inak. Vtedy sa celý systém naplní až po tie vysoké ihly na oboch stranách obrázku. To sú koruny hrádze. Okrem škôd na majetku človeka sa v takomto vodnom svete dejú už len samé pozitíva. Zver sa prispôsobí alebo utečie. Drobná do vyšších polôh a veľká za hrádze. Vtáky odletia. Úplne iná polievka sa mieša vo vode. Dynamika povodne premieša biomasu spôsobom na aký sú evolučne všetky vodné tvory pripravené. Život vo vode doslova vybuchne. Zem sa pohnojí. Rastlinstvo prosperuje. Ryby sa dostanú na všetky miesta. Preto sa z toho treba tešiť. Okrem toho je to krása a fotograf má malé vianoce.


Meteorológovia tentoraz nezaspali. O prichádzajúcej katastrofe vopred informovali. Tlaková níž z Jadranu plná vlhkosti a studený vzduch zo Škandinávie sa stretli v strednej Európe. Na rozdiel od bežného frontu z Atlantiku nepokračovala smerom na východ ale sa štyri dni vrtela dookola a vylievala zo seba hektolitre vody. Veľkú časť z toho prídelu sa ušlo Česku a Rakúsku. Chvíľu trvalo kým vysoká voda prišla k nám. Na piaty deň sa počasie zlepšilo a Dunaj u nás kulminoval na 985 cm. Niekoľko ďalších dní sme to využívali na prieskum a vyhliadkové plavby.




Počas štyroch daždivých povodňových dni trpeli Lastovičky domové hladom a chladom. Celé stovky ich nachádzali mŕtve pod mostami v okolí Dunaja. Bolo pekné vidieť živé celé kŕdle.


Hľadaj jeleňa

Labuť hrbozobá

Myška drobná. Moje prvé pozorovanie.
Mala sotva štyri centimetre ale statočne bojovala so silami, ktoré berú životy aj obrom naokolo.




Beluša veľká


Keď polovačka tak len s člnom.


Rybárik riečny


Na smrť unavený Jazvec lesný. Po dlhej plavbe zaspal na prvom vhodnom strome. Nedal sa rušiť prichádzajúcim člnom. Aj sme rozmýšľali, že ho zoberieme niekam do sucha ale keď sme sa o hodinu vracali už tam nebol. 




Bobor európsky












Mali sme možnsť pozorovať tri čriedy jeleňov, ktoré sa zdržovali na vyvýšených miestach. 



Hľadaj jeleňa!








Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára