blog

blog

streda 18. novembra 2015

JAZVEC LESNÝ II

Je rozšírený takmer v celej Európe, v Ázii od Sibíri po Japonsko a Kóreu, vyskytuje sa v Číne a v Malej Ázii, v Mongolsku, Iráne. Na tomto území vytvára 24 geografických rás, v Európe je ich 5. U nás žije nominátna geografická rasa, rozšírená v lesnom pásme európskej časti areálu druhu jazvec lesný európsky.
Jazvec žije síce spoločenským, ale veľmi skrytým spôsobom, brloh opúšťa podvečer a v noci, keď sa presvedčí, že mu nehrozí nebezpečenstvo. V otvore do podzemia vydrží dobrú chvíľu pre­čkať a pozorovať, načúvať, vetriť.
Obývajú všetky typy lesov, uprednostňujú predovšetkým územia v poľnohospodárskych oblastiach s ostrovčekmi lesov. Vyhľadáva priestory, kde sa strieda les s poľnohospodárskou pôdou a kde má dosta­tok vhodných prirodzených úkrytov. Naj­vhodnejšie podmienky pre život im ponúkajú pahorkatiny a pohoria do nadmorskej výšky 700 m.





V potrave nie je prieberčivý. Chrup má síce prispôsobený na rozdrobovanie rastlinnej potra­vy, ktorá tvorí podstatnú zložku jeho výživy, je však všežravec; konzumuje plody ovocných stro­mov, bukvice, žalude, rozličné byliny, huby, kukuricu, ovos, ale požiera aj hmyz, červy, mäk­kýše, hady a žaby, drobné hlodavce, mláďatá vtákov i cicavcov, vyberá hniezdiacim vtákom vajcia, konzumuje aj zdochliny. Najviac žerie na jeseň, keď si vytvára zásobu tuku na zimu, ktorú prečkáva v brlohu v nepravom zimnom spánku. 




Stavby sú veľmi nápadné a ľahko spoznateľné. Otvor podzemnej nory s priemerom väčším ako 20 cm umiestnený často v skalách, v húštinách pod vývratmi alebo koreňmi stromov; zvyčajne s čerstvo vyhrabanou zeminou pred vchodom; obývaný brloh má v hĺbke 2-6 m pod povrchom. Často je chránený kameňmi, takže niekedy je vylúčené sa k nemu prekopať. Z nory necítiť zápach, brloh udržuje vo vzornej čistote a vyprázdňuje sa ďalej od vchodu do vyhrabaných plytkých jamiek.

Podzemné chodby sú dlhé niekoľko desiatok metrov. Zvlášť na svahovitých úbočiach do­sahujú jazvečie chodby nezriedka prekvapujú­cich dĺžok - až do 100 m. Kaž­dá stavba má viacero chodieb, ktoré prebie­hajú v rozličných rovinách a niekedy sa pre­pájajú. Často ich budujú a využívajú celé generácie jazvecov.
Mali sme možnosť pozorovať ho v hĺbení nory. Bol prekvapivo rýchly a efektívny. Hĺbil, hrabal a odhŕňal všetkými štyrmi.
 

V chodbách sú oddelené obyd­lia pre samotné jazvece a aj pre nájomníkov. Líšky a kuny.













Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára