blog

blog

sobota 24. januára 2015

KEĎ ZABUDNEŠ VYHYNÚŤ

Niekto niekde napísal alebo povedal, že niektoré cicavce v Austrálií zabudli vyhynúť a naozaj to tak vyzerá. Bez tlaku malých a veľkých dravcov, ktoré sa v priebehu evolúcie vynárali v "starom svete" dokonale izolované divné potvorky v tejto "Terra incognita" mohli prežiť až do tejto doby. Na počudovanie ani najtragickejšia katastrofa v dejinách kontinentu a to príchod bieleho Englishmana nepriniesol fatálne zmeny. Čo viem, tak si to odniesol akurát tzv. Tasmánsky tiger. Odborne zvaný Vakovlk tasmánský (Thylacinus cynocephalus), ktorý vyhynul na pevnine pred 2000 rokmi a na ostrove Tasmánia v roku 1936.
Zachovalo sa po ňom okrem zopár fotiek a vypchatých exemplárov aj video: http://www.mojevideo.sk/video/2d8f/tasmansky_tiger_(thylacinus_cynocephalus).html Ostatné sa ako tak pretĺkli.To čo najviac odlišuje austrálske cicavce od tých našich je existencia vaku určeného na ochranu a odchovanie mláďat. Potom je to kombinácia telesných znakov, ktoré sú typické skôr pre vtákov alebo plazov. Vak môže byť dvojitého druhu. Taký ako pozname u klokanov. To znamená, že mláďa doň lezie zvrchu.
Grey eastern kangaroo

Goodfellows tree kangaroo

Pri skákaní alebo lezení po  strome je isté, že mladý klokan nevypadne. A taký, ktorý má otvor smerom dozadu alebo dolu. Tie majú napr. koaly alebo wombaty. Aby mláďa nevypadlo ťahá sa okolo okraja vaku zaťahovací sval. Funguje ako šnúrka. Záchranné stanice pre koaly sú plné z iných dôvodov. Nie je to preto, že by medvedíky vypadávali z vakov. Väčšinou sú to požiare alebo dopravné nehody pri prechádzaní cesty.

Koala
 
Common wombat
Podmienky na život sú v Austrálií také beštiálne, že jedinou cestou v ďalšom vývoji bolo poistiť si rozmnožovanie mimoriadne kreatívnou cestou. Veľmi netradičnou anomáliou v tomto zmysle je rozoklaný penis u samcov vačnatcov. Samice majú zase dve oddelené maternice. Každá maternica má svoju vlastnú bočnú pošvu. Na prvý pohľad to znie to ako sen ale je to tak. Som toho názoru, že evolúcia v Európe a u ľudí zvlášť v tomto ohľade sa dostala do slepej uličky. Ďalšou anomáloiu je rozmnožovanie u ježúr alebo vtákopyskov. Aj napriek tomu, že sú to cicavce, kladú vajcia. Z nich vyliahnuté mláďatá sa premiestnia do nory, ktorú vybudujú rodičia. Absolútnou bombou je fakt, že aj napriek tomu, že obidva druhy sú cicavce, tak samice síce majúc mliečne žľazy, nemajú bradavky. Mlieko zo žliaz vyteká podobne ako u nás pot na kožu. Mladé ich potom oblizujú šikovnými jazykmi.
Echidna
 


Platypus
alebo po slovensky Vtákopysk podivný je kapitola sama o sebe. Vyzerá ako keby bol poskladaný z viacerých zvierat. Nočný živočích s obrovským a silným kačacím zobákom. Pláva popri dne a zobákom prevracia kamene niekoľko násobne ťažšie ako je sám a hľadá podn nimi bezstavovce. Ako jediný cicavec disponuje jedom. Ostroha zadných nôh je prepojená s jedovou žľazou. Používa ich pri obrane pred predátormi. Poranenie je pre človeka bolestivé ale nie je známy prípad úmrtia človeka.
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára