Aby im turisti nepošliapali dažďový prales, narobili austrálčania po národnom parku Daintree na severovýchode kontinentu drevené chodníky. Je pravda, že iba tam, kde dochádza k záplavám počas obdobia dažďov. Je to pochopiteľné, lebo prales je to jeden z najvzácnejších. Vraj je najstarší na svete a je pôvodný ešte z čias existencie prapôvodného superkontinentu Gondwana. Ten pozostával z terajšej Afriky, Južnej Ameriky, Antarktídy a samozrejme Austrálie. Vek pralesa sa odhaduje až na 200 milionov rokov. Prejavuje sa to tým, že sa v ňom nachádzajú rastlinné druhy, ktoré inde už dávno vyhynuli. Na ostatných kontinentoch ich možno nájsť akurát tak v čiernom alebo hnedom uhlí.
Okrem iných druhov najcharakteristickejším obyvateľom týchto hustých tropických pralesov je Kazuár veľkoprilbý (Casuarius casuarius). Vyznačuje sa zavalitou postavou, stredne dlhým krkom a silnými
nohami. Typická je kostená prilbica na hlave a kožné záhyby na krku.
Dosahuje výšku
1,7m a hmotnosť do 65 kg. V dospelosti má lesklé čierne perie a červeno a modro
sfarbené kožné záhyby. Kazuáre majú na každej nohe po tri prsty. Prostredný prst kazuárovcov je vyzbrojený ostrým, až desaťcentimetrovým pazúrom, ktorým vták môže uštedriť aj smrteľné zranenie. Žije skryto a s výnimkou obdobia hniezdenia samotársky.
Teritórium jedného kazuára sa rozkladá na území od 1 do 5 km². Pred
párením samec láka samice hlbokými dunivými zvukmi. Znášku 3-8 vajec zahrieva
samec približne 50 dní a ďalších 4 až 5 mesiacov sa stará o mláďatá. Úplné
sfarbenie a pohlavnú dospelosť dosahujú po štvrtom roku. Dožívajú sa do 20
rokov. V prírode kazuárov ohrozuje hlavne ničenie životného prostredia. Austrálskú časť populácie tvorí 1500-2500
jedincov. V bojnickej zoo je chovaný samec kazuára, kde ho je možné aj vidieť.
Potravu kazuára tvorí najmä opadané ovocie, orechy a hmyz, ktoré si hľadá skoro ráno a za súmraku. Mnohé druhy ovocia z pralesa sú toxické. Kazuáre zjedia prakticky všetko a z dolu priloženej fotografie je vidieť rozsah a množsto, ktoré dokáže stráviť a náskedne aj vylúčiť. Plní si tým jednu z najdôležitejších funkcií a to funkciu záhradníka. Po celom pralese prenáša a sadí semená ovocných stromov. Táto dávka sa mu vydarila priamo na chodník a určite chcel ukázať, čo si myslí o turistoch.
Jedným z najdôležitejších ovocí, ktoré zbiera je pralesná slivka. Vedci sa domnievajú, že práve zo šupky tohoto ovocia syntetizuje modré farbivo na vyfarbenie svojich mimoriadne modrých krkov.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára