blog

blog

streda 4. februára 2015

KAZUÁR VEĽKOPRILBÝ

Aby im turisti nepošliapali dažďový prales, narobili austrálčania po národnom parku Daintree na severovýchode kontinentu drevené chodníky. Je pravda, že iba tam, kde dochádza k záplavám počas obdobia dažďov. Je to pochopiteľné, lebo prales je to jeden z najvzácnejších. Vraj je najstarší na svete a je pôvodný ešte z čias existencie prapôvodného superkontinentu Gondwana. Ten pozostával z terajšej Afriky, Južnej Ameriky, Antarktídy a samozrejme Austrálie. Vek pralesa sa odhaduje až na 200 milionov rokov.  Prejavuje sa to tým, že sa v ňom nachádzajú rastlinné druhy, ktoré inde už dávno vyhynuli. Na ostatných kontinentoch ich možno nájsť akurát tak v čiernom alebo hnedom uhlí.
Okrem iných druhov najcharakteristickejším obyvateľom týchto hustých tropických pralesov je Kazuár veľkoprilbý (Casuarius casuarius). Vyznačuje sa zavalitou postavou, stredne dlhým krkom a silnými nohami. Typická je kostená prilbica na hlave a kožné záhyby na krku. Dosahuje výšku 1,7m a hmotnosť do 65 kg. V dospelosti má lesklé čierne perie a červeno a modro sfarbené kožné záhyby.  Kazuáre majú na každej nohe po tri prsty. Prostredný prst kazuárovcov je vyzbrojený ostrým, až desaťcentimetrovým pazúrom, ktorým vták môže uštedriť aj smrteľné zranenie. Žije skryto a s výnimkou obdobia hniezdenia samotársky. Teritórium jedného kazuára sa rozkladá na území od 1 do 5 km².  Pred párením samec láka samice hlbokými dunivými zvukmi. Znášku 3-8 vajec zahrieva samec približne 50 dní a ďalších 4 až 5 mesiacov sa stará o mláďatá. Úplné sfarbenie a pohlavnú dospelosť dosahujú po štvrtom roku. Dožívajú sa do 20 rokov. V prírode kazuárov ohrozuje hlavne ničenie životného prostredia. Austrálskú časť populácie tvorí 1500-2500 jedincov. V bojnickej zoo je chovaný samec kazuára, kde ho je možné aj vidieť.
 



Potravu kazuára  tvorí najmä opadané ovocie, orechy a hmyz, ktoré si hľadá skoro ráno a za súmraku. Mnohé druhy ovocia z pralesa sú toxické. Kazuáre zjedia prakticky všetko a z dolu priloženej fotografie je vidieť rozsah a množsto, ktoré dokáže stráviť a náskedne aj vylúčiť. Plní si tým jednu z najdôležitejších funkcií a to funkciu záhradníka. Po celom pralese prenáša a sadí semená ovocných stromov.  Táto dávka sa mu vydarila priamo na chodník a určite chcel ukázať, čo si myslí o turistoch.
Jedným z najdôležitejších ovocí, ktoré zbiera je pralesná slivka. Vedci sa domnievajú, že práve zo šupky tohoto ovocia syntetizuje modré farbivo na vyfarbenie svojich mimoriadne modrých krkov.
 


 
 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára