blog

blog

streda 11. februára 2015

NADAB LOOKOUT

V článku na Veronikinom blogu http://veviksblog.blogspot.sk/2014/12/kakadu-np.html, ktorý som písal priamo z Austrálie, som sľúbil, že sa ešte vrátim k výhľadu Nadab. Keď sa niekde hovorí alebo píše o svetových národných parkoch, nikdy v zozname nechýba NP Kakadu. Je to taká výkladná skriňa tropickej austrálie a histórie pôvodneho obyvateľstva, ktorá je plná endemitov a zvláštností. Čistá príroda vo svojej sile a kráse. Teraz si ale predstavte, že hneď za východnou hranicou národného parku je tzv. Arnhem Land a keď Kakadu je výkladná skriňa tak Arnhem je trezor alebo skôr národná pokladnica. Arnhem je päťkrát väčší ako Kakadu a dvakrát väčší ako celé Slovensko.

Je to krajina veľmi podobná tomu, čo sa dá vidieť z Nadab Lookoutu. Nekonečné zelené savany a mokrade pretkané riekami a okrášlené skalnými útesmi a vodopádmi. Hlboké údolia sú porastené monzúnovými pralesmi. Prakticky je územie pre turistiku uzavreté a označené ako ceremoniálna zóna, kde si domorodci udržiavajú izolovanú komunitu.
Krajina významná pre aborigincov z náboženských a historických dôvodov. Pre cestovateľa je to ťahák a lahôdka ako pre domáceho psa šuchot obalu čokoládovej tyčinky. Nedotknutý kus prírody a histórie ľudstva. V Arnheme sa nachádzajú skalné kresby nekonečnej hodnoty, ktoré priamo popisujú Dobu Snenia. Je to ako keby u  nás niekto našiel rukopis Biblie priamo od "Najvyššieho". Krajina si týmto administratívnym nariadením a stanovením nebetyčnej pokuty užíva nebývalej ochrany. Ako keby bola  za železnou oponou. Z Nadab lookoutu si aspoň dokážeme predstaviť ako asi Arnhem vyzerá. Nám krajinu spestrili aj búrky, ktorými sa ohlasovalo prichádzajúce obdobie dažďov. Úchvatné prírodné divadlo.










 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára