blog

blog

nedeľa 3. apríla 2016

ROPUCHA BRADAVIČNATÁ

Obýva lesy, záhrady, polia a lúky. Pári sa zavčas na jar v marci alebo začiatkom apríla. Pohlavný pud je veľmi silný. Často o samicu samce medzi sebou bojujú. Samica kladie vajíčka čiernej farby v šnúrach dlhých 5-10 m a hrubých až 8 mm. Larvy sú spomedzi našich druhov obojživelníkov najmenšie. V čase opustenia obalov merajú iba 5 mm, tesne pred metamorfózou približne do 32 mm, väčšinou sú však len 20-25 mm dlhé. Pri štvornohých larvách zafarbenie zosvetlie až do svetlohnedá. Metamorfóza žubrienok na žabky je po 2-3 mesiacoch. Základné komponenty potravy predstavujú mravce, chrobáky, pavúky, mnohonožky. slimáky, dážďovky. Pre veľkú žravosť, predovšetkým škodlivého hmyzu, je užitočným živočíchom.

Pri prechádzke lesom človek spozornie, keď v lístí niečo zašuchoce. Najčastejšie sú na vine drozdy hľadajúce dážďovky. Tento týždeň to ale boli hlavne ropuchy. Boli chvíle kedy sa hromadne kotúľali dolu kopcom. Boli zaprášené po dlhom zimnom pobyte pod zemou.
Cieľom putovania sú rybníky v údolí Vydrice. V ceste im výrazne prekáža samotný potok a potom cesta. Z potokom si musia poradiť samé. Cesta je iná káva. Aby žabky oslepené chtíčom neprišli o život, dobrí ľudia postavili na okraji cesty zábrany.
 
Na zábrany sa používa elektrikárska fólia. Najprv je potrebné vykopať jarok, do neho sa potom zvisle umiestni fólia vysoká 30-35 centimetrov a pomocou drevených zašpicatených kolíkov sa postupne pripevňuje. Na výrobu kolíkov sa používa aj popadané drevo z okolitého lesa. Na koncoch zábran sa zvyknú vykopať záchytné jamy, hlboké približne 30 cm. Migrujúca žaba musí pokračovať popri fólii,
 Voda je síce už na dohľad ale človekom nanútená vzdialenosť navyše môže dosahovať až stovky metrov.
frustrovaní žabiaci


 
Zber vykonávajú dobrovoľníci. Okrem vyhľadávania a prenášania cez cestu zapisujú aj počty a pohlavie žiab. Mladí ľudia na fotkách mali vo vedierkach v ten deň do tých chvíľ 163 samcov a 35 párov ropúch v objatí. Z toho mi vychádzajú dve veci. Veľký nepomer pohlaví a že pre žabiaka je dôležité objať si svoju vyvolenú už cestou. V jazere sa presadí už len hrubá sila a tú môžu ušetriť voziac sa na chrbte vyvolenej. 
 Niektoré žabky naozaj stáli za záchranu.
 osamelí samčekovia
pomenší šťastlivec na statnej samičke
 Aj tí najväčší samci sú sotva poloviční oproti samičkám.
 
 
Napísal som, že cieľom ropúch sú rybníky. Pravdou ale je, že všetkým žabám a žabiakom ide len o možnosť vyrobiť si vlastnú šnúrku. Pri pohľade na tieto obrázky dostáva slovo sieť iný význam.
 
 
 
 
 




Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára