blog

blog

streda 20. júla 2016

SRI LANKA

Srí lanka je tropický ostrov s bohatou históriou. Vzhľadom na blízku polohu k Indií je logické, že dejiny tohoto tropického ostrova sú s obrom v susedstve úzko späté. Veľké kráľovstvá založili najprv v Anuradhapuraje  (v rokoch 200 - 1000 ) a potom v Polonnaruwe (v rokoch 1000 - 1200 ). Obe sme navštívili.  Budhizmus bol zavlečený na ostrov z Indie. Väčšinoví Sinhálci prišli na ostrov tiež z Indie zhruba v šiestom storočí. Od 16. st. bola Srí lanka okupovaná Portugalskom, potom Holandskom aby v 18. st. skončila v Britskom spoločenstve.
  V Anuradhapure  sú vo väčšine chrámy a stúpy a  patria k najstarším pamiatkam na ostrove.
 Skalný chrám.
 Každá pomoc sa zíde. Veď čo keby to spadlo.
 
Kto je tu šéf?


Na tento gang chuligánov by tatranské medvede nemali.
V meste je naposvätnejší strom budhistov. The Bhodi tree tu bol zasadený 300 rokov pred našim letopočtom ako odrezok zo stromu, pod ktorým sedával samotný Budha. Najstaršie konáre sú podopreté zlatými tyčami.
 
 V Polonnaruwe  sú vo väčšine rozsiahle komplexy zrúcaniín svetských stavieb.

 Chrámy samozrejme nechýbajú.
 
V meste možno vidieť gigantické sochy Budhu vo všetkých polohách. 
 
 Barbet červenozobý
 Na cestách medzi mestami striedajú bohaté ryžové polia ešte bohatšiu džungľu, ktorá je plná vzácneho dreva, ovocia a korenia.

 
 Vanilka
 Ananás
 Muškátový orech 
 Žakia alebo chlebovník.
Absolútnym vrcholom cesty bolo zdolanie skaly zvanej Sigiriya. Niekedy v 5. st. tam jeden ambiciozny kráľ nechal postaviť opevnený palác. Museli sme prejsť množstvo schodov, rebríkov a visutých chodníkov aby sme sa dostali k palácovej bráne. Teda k tomu čo z nej zostalo.




Obrovské laby leva napovedajú aký impozantný musel byť vstup v podobe otvorenej papule predátora. Celý zver sa ale nedochoval.
 Ruiny na vrchole boli pekné ale totálne zatienené božským pohľadom na okolitú džungľu.


 
 Aj budhistickí mnísi otvárali ústa údivom.
 Potom nasledovala už len cesta dolu.
 Škorec hnedý
 
Poslednou zastávkou bolo mesto Kandy. Nachádza sa v ňom chrám, kde ako najsvätejšiu relikviu strážia zub samotného Budhu. Štyrikrát denne zub na krátku chvíľu veriacim ukážu. Raz do roka ho v relikviári povozia slonom po celom meste. Je to obrovská procesia hodná odkazu mysliteľa.


 Vyskäšali sme aj zber známeho cejlónskeho čaju.
 Kalone indické viseli na stromoch v okolí.
 
Kedže ide o ostrov nemožno obísť aj samotný Indický oceán. Strávili sme tri dni v blízkosti Pigeon Island marine national parku. Hlavný cieľ pozorovať Vráskavce ozrutné sa mi nepodarilo naplniť. Odignorovali nás. Trochu sme ztrelaxovali, pošnorchovali, ponaháňali delfíny a mohli sme pokračovať ďalej v poznávaní krajiny.





 Delfín dlhonosý
 
Oveľa menej si krásne pláže užívajú miestny rybári. Dvaja z nich v noci loďou natiahnu kilometrovú sieť do tvaru V. Ráno potom 12 chlapov niekoľko hodín túto ťahajú na breh  Keby bol úlovok bohatý, možno by sa to oplatilo. Ale sotva tri desiatky rýb po šesť hodinovej drine sotva môže uživiť ich rodiny. 



 
 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára