Pri našich cestách sme už videli veľa exemplárov mravcov a termitov. Ich vynaliezavosť v staviteľstve a v sociálnom usporiadaní je obdivuhodná a prakticky nemá hraníce. Klasické mravenisko niekde pod kameňom alebo pňom už nikoho neprekvapí. Veľká ihličnatá kopa v stredoeurópskom lese už je trochu iná káva. Pozorovaním aktivity mravcov na nej som už strávil nejednu chvíľu. Na subtropických savanách alebo v tropickom dažďovom pralese je to však hotová explózia invencie. Skoro tak tvrdá ako betón býva konštrukcia termitov na savanách všetkých kontinentov. V zásade má takú farbu ako hlina v okolí. Videli sme hnedé, červené a sivé vo všetkých odtieňoch. Mnohokrát sú vybudované okolo stromu alebo kríku. Použijú ich na stabilizáciu ako nosnú konštrukciu. Rozmery samotného termitiska ukrytého pod zemou sú mnohonásobne väčšie ako výška vetracích komínov, ktoré my bežne vidíme. Myľne sa domnievajúc, že to je termitisko.
Na výpady za korisťou do okolia chodia v hustých zástupoch. Dialnica robotníc je chránená na okrajoch bojovníkmi.
Mravce a termity v dažďových pralesoch Thajska pristupujú k stavbe odlišným spôsobom. Nebudujú si stále domovy, lebo potom ako okolo nich všetko spotrebujú sa musia presťahovať o kus ďalej. Narýchlo si zbudujú mravenisko na konári a to tak, že ho upletú z prírodných vlákien alebo ho zlepia lepidlom zo samotných listov daného stromu. Potom spotrebujú zdroje naokolo, vychovajú zopár generácií a presťahujú sa.
U nás lietajú mravce iba v čase párenia. Tisíce samcov sa vyrojí v snahe získať svoju kráľovnú. Ich život sa ráta na hodiny. Lietajúce mravce v Indií využívajú krídla dlhšiu dobu. Evolúcia im dovolila získať výhodu lietania a chrániť si svoje potomstvo tým, že budujú hniezdo podobne ako naše osy.
Za to tie na Kube povýšili staviteľstvo na stromoch na vyšší level. Podobne ako zemné termity vybudujú "betónové" hniezdo priamo v korune stromu bez kontaktu zo zemou.
Vyvinuli si úžasný spôsob ochrany pred hmyzožravými predátormi. Priamo na kmeni stromu a na konároch skonštruovali kryté chodby, ktorými sa premiestňujú za zberom potravy.
V pravom dolnom rohu obrázku som im chodbičku rozbil. To je ten svetlo hnedý pás. Na druhý deň bol tunel dorobený a zacelený. Kým sme my spali, oni museli makať celú noc.
Samostatná kapitola sú listorezné mravce. Obsadia strom a strihači aj nosiči v jednom sa pustia do práce. Nastrihajú všetky listy a kvety a odnesú ich do mraveniska v podzemí. Tam pestovatelia listy rozžujú a zasadia do plantáže, kde si pestujú hríbiky, ktorými kŕmia larvy a seba.
Svet mravcov a termitov je paralelný vesmír, v ktorom sa odohrávajú veci o ktorých sa nám ani nesníva. Všetky tie spôsoby tvorby mravenísk a termitísk a vysoká úroveň organizácie práce a jej deľba sú závidenia hodné. Všetko to robia bez toho aby na výsledky svojej práce videli. Nemajú totiž oči ako ostatný hmyz.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára