Angkor je vôbec najväčší archeologický areál na svete. Rozkladá sa na ploche neuveriteľných 230 km2. Bol vybudovaný od 9. do 15. storočia a po celú dobu bol centrom Khmérskej ríše. Väčšina veľkých chrámov bola postavená v 12. storočí v období najväčšieho rozkvetu ríše. Vo svojej dobe mal pol milióna obyvateľov. My sme si pozreli tzv. Malý okruh, ktorý zachytáva táto mapka.
Kam sa človek pohne alebo pozrie, všade po lese ležia ruiny hradieb, palácov, chrámov, ciest a vodných diel. Objem kamenného materiálu v egyptských pyramídach je ničotný v porovnaní s týmto.
Keď bol v 15. storočí obsadený thajcami, bol už opustený. Dôvody úpadku neboli pravdepodobne jednoznačné. Skôr zložité a komplexné. Klimatické zmeny, sucho, masívne odlesnenie a výlov rýb z jazera Tonle Sap, preľudnenie, politika a náboženstvo, vonkajšie vplyvy. Areál ležal v džungli opustený a zabudnutý až do znovuobjavenia v 19. storočí. Od tej doby pokračujú vyprosťovacie práce
Džungľa mala dostatok času vziať si všetko späť. V chráme Ta Prohm v ako jedinom nechali archeológovia prerastené korene stromov. Je jasné, že chrámy trpia. Je to však pôsobivá ukážka sily prírody a bol to geniálny nápad nechať to tak.
Fotogenickosť chrámu využil aj Holywood. Angelina Jolie a Daniel Craig sa vo filme Tomb Raider pohybovali práve na týchto miestach.
V areáli sú stovky kilometrov ciest. Jedna nás priviedla k vodnej priekope a mohutným hradbám a k jednej zo štyroch brán komplexu Angkor Thom. To je ten veľký vodný útvar na mapke hore.
V ktorom sa okrem iného nachádza Terrace of the Elephants.
Bazén pre 2500 konkubín.
Malá pyramída Tep Pranam
Veľká pyramída Phimeanakas, na ktorú sme vystúpali po extrémne stŕmych schodoch.
Ikonický Angkor Wat bol postavený v rokoch 1112-1152 kráľom Surjavarmanom II ako pocta bohu Višnuovi. Khméri verili, že ho postavili presne v strede vesmíru. Toto miesto nám aj presne ukázali. Chrám počas našej návštevy mierne trpel suchom. Viem si predstaviť zelenú trávu okolo počas monzúnu.
Sucho ale nemôže brániť biznisu. Komercia zúrila všade naokolo. Aj v budhistických chrámoch.
Akvárium nie je pre rybky ale na milodary.
Tisíce návštevníkov a predajcov, bláznivá doprava a všadeprítomný dolár trochu narúša spiritualitu tohoto miesta. Nič to ale nemení na fakte, že je to miesto Božie.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára