blog

blog

nedeľa 28. februára 2016

PREK TOAL BIRD SANCTUARY

V severozápadnej časti jazera Tonle Sap sa nachádza biosferická rezervácia Prek Toal Bird Sanctuary
Rozkladá sa na ploche vyše 31 000 ha. Prakticky je prístupná len po vode. Treba si objednať loďku, prípadne sprievodcu a vyraziť.
Množstvo žijúcich druhov vtákov a ich počty sú samozrejme sezónne premenné. V monzúnovom období je všade dostatok čistej vody. Migrujúcich rýb je prebytok a za nimi sa sťahujú aj rybožravé vtáky. Naša skupina 7 birdwatcherov sa vzhľadom na nízky stav vody nedostala do rezervácie tak hlboko ako sme si predstavovali. V jednom bode sa nám dno lode oškrelo o dno a majiteľ lode zavelil na ústup. Ani my sme sa nechceli okúpať a tak sme neprotestovali. Aj tak to bolo zopár úžasných hodín. V rezervácií sa vyskytujú vzácne druhy drevín a rastlín, ktoré sa museli prispôsobiť stavu, že sú niekoľko mesiacov v roku trvalo pod vodou. Ďalej tam žije cca 200 druhov rýb, 100 druhov vtákov.  Tiež krokodíly, korytnačky, jaštery a hady. Makaky, vydry, srnčia a jelenia zver. Samozrejme množstvo drobných stromových, zemných ale aj vodných šelmičiek. Potkanov, myší a netopierov. Niečo z toho sme videli.
 
Všade prítomný vodný hyacint pomaly dusí rezerváciu. Je to nepôvodná rastlina. Pochádza z južnej Ameriky. Ľudia ho priniesli ako ozdobnú rastlinu. Šíri sa sám a preberá nadvládu nad ekosystémom.

 Niektoré lode prejdú, iné nemajú šance.
 
Vstup do rezervácie a aj strážca má svoje čaro.
Zvedavý jeleň Sambar
 
Makak dlhochvostý
 
Čaplička bielokrídla
 Volavka purpurová
 Rybárik bielokrký
 Beluša veľká
 
 Muntjak indický
 Rybárik riečny
 Ibis čiernohlavý
Kormorán indický
 Anhinga tmavobruchá
 Škározobec driemavý
Volavka popolavá
  Pelikán sivý
 
 Krokodíl siamsky
Marabu veľký

 neurčená korytnačka
 Myktéria lysohlavá

 Orliak rybár
 Kormorán veľký

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára