Rieka Mekong a jej prítoky tvoria životodarné tepny juhovýchodnej Ázie. Je na nej priamo závislých 60 miliónov ľudí. Z prítokov rieky jeden výrazne vyčnieva. Je to rieka Tonle Sap, ktorá má len 100 km. Časť roka vyteká a časť vteká do rovnomenného jazera. Chová sa tak divne preto, lebo dva krát do roka mení smer svojho toku.
Pravidelne od mája do októbra počas monzúnu vzrastie úroveň hladiny v rieke Mekong na takú výšku, že je až o desať metrov vyššie ako je hladina v jazere. Voda z Mekongu začne korytom rieky natekať do jazera. To zväčší svoj objem až dvojnásobne a plochu z 2500 km2 až na maximálnych 12000 km2.
Po skončení obdobia dažďov voda v Mekongu opadá a stratí sa v delte na vietnamskom pobreží. Od novembra začne voda z jazera zase vytekať. Tok rieky sa otočí. Pri každom novom monzúne sa to opakuje znovu a znovu. Je zázrak, že miestny ľudia sa tomuto extrémne nestabilnému prostrediu dokázali prispôsobiť. Umožnili im to tzv. plávajúce dediny. Tie sú rozmiestnenené po okrajoch ale aj v strede jazera. Sú rozdielne. V závislosti od toho, či ich hospodárstvo závisí len od jazera. ( rybolov, chov krokodílov ) alebo aj od súše ( produkcia zeleniny, ryže ) alebo niečo medzi tým. Niektoré sa orientujú na turistov. Podľa toho si nájdu miesto. Počas vysokej hladiny všetky plávajú. Niektoré však počas obdobia sucha zostávajú na vode a iné sú ňa súši niekoľko metrov nad poklesnutou hladinou. My sme navštívili tri či štyri typy. Ten najjednoduchší je vlastne zhluk hausbótov alebo obytných lodiek niekde uprostred jazera bez kontaktu s brehom a ničím nevyniká. Letecký snímok som stiahol z netu.
O rozdiele hladín svedčí tento obrázok. Je to telekomunikačná stanica so stožiarom GSM. Počas obdobia dažďov sú dve poschodia betónových stĺpov pod vodou. Všetky okolité stromy tiež. Od obzoru po obzor je len samá voda.
Niektoré plávajúce dediny kotvia na brehoch priľahlých kanálov a niektoré sú pevne spojené so súšou a domy majú umiestnené na koloch. Zaplavené sú len počas monzúnu. Mnohé z nich sa pohybujú po jazere v závislosti od sezónnych potrieb.
Na sťahovanie celého domu stačí zapriahnuť len dve loďky.
Vzhľadom na skutočnosť, že domy majú otvorené priečelia je súkromný život vecou verejnou. Telesná potreba alebo osobná hygiena je bežnou súčasťou života ulice.
Vo vysokých drevených bedniach chovajú krokodýli na kožu. V tých nízkych chovajú ryby na mäso.
Komunity sa stretávajú na "námestiach".
Vahadlové rybárske siete
Každý sa snaží uživiť ako vie. Rybolov je však výnosnejší počas vysokej hladiny. Ryby totiž migrujú spolu s vodou.
Lode s hlabším ponorom sú počas obdobia sucha vyzdvihnuté a opravované.
Tie s nízkym ponorom využívajú zostávajúce vodné cesty.
Tuhý odpad, nánosy blata, vytekajúce oleje a nafta robia z vody počas nízkej hladiny toxickú polievku. Miestni nám tvrdili, že počas vysokej úrovne hladiny je voda čistá. Ťažko sa tomu verí, keď si spomeniem ako počas povodňovej vlny vyzerá náš Dunaj.
Klesajúca voda obnaží dno a vzniknuté ulice a námestia sa dajú využiť na spoločenský život, opravy nosných prvkov domov a biznis.
Na slnku s dajú sušiť sladkovodné krevety
Na slnku s dajú sušiť sladkovodné krevety alebo sa hrať.
Nebudem pripájať k týmto obrázkom nejakú hlbokú myšlienku. Snáď dodám len to, že našinec by tento spôsob života určite neprežil.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára