blog

blog

streda 31. mája 2017

MEDVEDE POĽANY V

Ani sa nám nesnívalo, že by sme hneď prvý večer na Poľane mohli zažiť takú slávu. Aj keď ruja ešte nie je v plnom prúde, už sme sa mohli presvedčiť, že medvede sú pekne rozpohybované. Ráno ešte pred odchodom mi volal Jano Nôžka aby sme sa pripravili na fakt, že v kryte prespíme. Aby sme si nezabudli spacáky. Medvede vraj chodia až do dvadsiatej druhej. V tomto ročnom období je o tomto čase už čistá tma. Keď sme popoludní prichádzali ku krytu už tam jeden medveď bol. Odhodil som ruksak a spacák a stlačil spúšť. 
Ťažko sa tomu verí ale bol rýchlejší ako ja.  Už som odfotil len jeho zadok ako upaľoval.


Keď sme sa usadili, prišiel nám pred objektívy hustý dážď a po ňom mladý samec. Silný, rýchly, atleticky stavaný a veľmi nervózny. Napäto a neustále sa obzeral. Na rozdiel od nás vedel, čo ho čaká.


Pomaly sa zotmelo. Fotografia už neprichádzala do úvahy. ISO 16000 ponúkalo časy rádovo v sekundách. Prešiel som na video. S ním sa dajú robiť veľké divy aj po tme. Okrem samotného Full HD videa sa s dobrým programom dajú zo záznamu vytiahnuť 4,5 MB fotky. Zo 4K videa až 8 MB. Dolu sú fotografie takto získané. Kvalita obrázkov je diskutabilná ale informačná hodnota 15 minútového záznamu piatich medveďov na jednom mieste je obrovská. 

 HarlekýnMladý medveď zdrhol hneď ako sa objavil medveď zvaný Harlekýn. Je to jeden z plagátu, ktorý som uverejnil v blogu MEDVEDE  POĽANY v máji minulého roku. Harlekýn sa poprechádzal pred krytom. Veľmi rýchlo po ňom prišla veľká samica a hneď za ňou druhá. Zvítali sa s Harlekýnom divným rituálom a pustili sa do zákrmu. Po piatich minútach všetci spozorneli. Prestali žrať. Pozerali niekam dolu svahom. Jedna samica utiekla. Harlekýn sa pomaly zdvihol a ešte pomalšie presunul svojich 300 kg do mladého lesa. Zľava prišla obrovská obluda. Štyristo kilový Gašpar. Tiež je na plagáte. Prešiel knísavou chôdzou krížom krážom až k mladému stromu. Postavil sa na zadné a začal si škriabať chrbát o kôru. Videl, že spôsobil rozruch a že sa nikto nechce biť. Bol spokojný. Pomaly sa stratil. Bola už úplná tma. Rozbalili sme spacáky a ľahli si spať. Nevedel som sa dočkať rána. čakanie na ráno stálo za to ale o tom až v ďalšom blogu.
Harlekýn sa vzďaľuje
 Prichádza Gašpar
 Gašpar
Veľmi zaujímavý úkaz natočil na video Miro. K zákrmu, na ktorom už hodoval medveď, prišiel statný diviak. Obaja ukázali značný rešpekt a toleranciu. Diviak pozeral medveďovi do papule ako chrúma kukuricu.  Hypnotizoval ho aby sa podelil. Medveď diviakovi nedal šancu. "Krvilačná beštia" dojedla svoju korisť sama. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára