Furkotska dolina je jedna z tých, ktoré sa na zimu uzatvárajú. Ochranári tak činia z dôvodou ochrany prírody. Samotná zima dáva zvieratám zabrať a tak prítomnosť človeka to môže iba zhoršiť. Rešpektujeme to. Preto sme sa rozhodli, že prespíme v chate pod Soliskom tak aby sme sa 16.6. to jest v deň otvorenia zimnej uzávery tatranských chodníkov, dostali do doliny ako prvý. Plán sa podaril. Ráno o piatej sme už boli vo vysokohorskom teréne. Lanovka na Solisko začína svoju prevádzku o 8:30 a spolu s nutnosťou presunu do horných častí doliny nám to poskytlo 5 hodín nerušeného pozorovania. Prvého človeka sme videli až o desiatej. Cieľom boli vysokohorské vtáky, kamzíky a svište. Trochu som dúfal, že uvidíme aj medveďa. Ale nepodarilo sa.
Hrozba búrok nad nami visela počas celej túry. Dobré bolo, že sme ich videli a mohli sme sa prispôsobiť. Pláštenky fungovali, blesky neboli, z cukru nie sme a tak všetko dobre dopadlo.
Z medveďa sme dostali akurát pozdrav.
Drozd čvíkotavý
Ľabtuška vrchovská
Stehlík čečetavý
Keď sme sa dostali z pásma súvislej kosodreviny na alpínske lúky, zjavli sa aj švište.
Svišť vrchovský tatranský
Objavila sa aj Vrchárka červenkastá.
Ako sme postupovali vyššie do skalnatého terénu, bolo svišťov viac. Prekvapilo ma, že pobehovali na veľké vzdialenosti. Neviem,prečo som si myslel, že len vykúkajú z dier a sem tam niečo zobnú.
Svište pobehovali na niekoľko stometrové vzdialenosti od nory.
Genetická analýza potvrdila, že tatranské svište sú samostatným druhom a nie podruhom alpských svišťov. Spolu s poliakmi máme v Tatrách endemit, ktorý nežije nikde inde po celom svete.
Naša túra končila na úrovni cca 2100 m.n.m. na brehu nižného Wahlenbergerovho plesa. Kamzíky ale pokračovali do vyšších polôh.
Kamzík vrchovský tatranský
Obdobne ako svište aj Kamzík vrchovský tatranský je reliktný endemit a vyskyttuje sa iba vo Vysokých Tatrách na území Slovenska a Poľska. V snahe nedopustiť vyhynutie kamzíkov, boli v minulosti ochranármi premiestnené aj na územie Nizkych Tatier. Žije tam asi 100 členná záložná populácia. Je však "ohrozovaná" nepôvodným alpským kamzíkom, ktorého poľovníci vysadili v Slovenskom raji a vo Veľkej Fatre v snahe zastrielať si.. Ako inak. Pri migrácií by mohlo dôjsť k ich kontaktom a k premiešaniu génov, čo je ale nežiadúce.
Kamzíky sa pásli, slnili sa a odpočívali. Postupne stúpali a nakoniec sa stratili v sedle smerom na kriváňsku stranu.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára