blog

blog

streda 13. marca 2019

CENOTES

Niekedy dávno padol medzi dinosaury obrovský meteorit, ktorý ich dokonale vyhubil na celej planéte. Vedci predpokladajú, že miesto dopadu bolo práve Yukatán. Na obrázku dolu vidno ako po dopade došlo k zmene štruktúry vápencového podložia na ploche tisícov km štvorcových. Dažďová voda mala potom mnoho miliónov rokov na to aby vytvorila cca 80 000 cenotov. Sú to diery v zemi podobné ako naše krasové jaskyne. Červené body ukazujú polohy jednotlivých cenotov. Tisíce zo cenotov sú sprístupnené. Niektoré za poplatok. Okolo mnohých sú zriadené niečo ako súkromné rezervácie. V nich je možné poľahky nafotiť miestnu flóru aj faunu.





Horárik zlatý
Aguti stredoamerický








Pápežík zafírový

Trupiál žltochrbtý
Leguán čierny 


 Zostup do cenoty Kantun Chi.



 "Teplá" jaskynná voda nás okamžite prebrala.


Prežili sme.
termity

 Ara arakanga bola na pokraji vyhynutia. Reintrodukčné programy ju však dostali z najhoršieho.



 Nosáľ bieloústy



 Jaguár americký
Cenoty sú v období sucha jediným zdrojom vody. Množstvo zvierat ich používa ako napájadlo. Jaguár sa ukázal po niekoľkých hodinách čakania. Prišiel pred objektív a nevyzeral dobre. Prvé, čo urobil bolo, že vyvrhol veľkú neidentifikovateľnú guľu niečoho neznámeho. Fuj. Potom vygŕcal ešte liter žalúdočných štiav. Fuj. Hneď na to sa oblizol. Fuj. Potom zmizol v pralese a už sa neukázal. Desať sekundové divadlo  za pár stovák dolárov. Fuj, fuj, fuj.



Keď sa v Smokovci ukáže medveď pri kontajneroch alebo sa mladý jeleň prejde po ulici v Lomnici hlásia to večer v Televíznych novinách. Viete si predstaviť, že by naše cesty križovali jaguáre alebo pumy. V hystérií a panike by musela byť povolaná špeciálna jednotka. Alebo celá armáda. Aj s kapitánom.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára