blog

blog

piatok 1. novembra 2019

BIESZCZADSKÁ INVÁZIA 2019

Tak sme sa stretli v Bieszczadoch veľká grupa. Hotová invázia. Deväť divočinou posadnutých fotografov z Česka a Slovenska. Keď mi tento návrh skrsol v hlave, nevedel som čo to prinesie. Fotografie dole uvedené nie sú všetky moje. V drvivej väčšine sú výsledkom práce všetkých účastníkov zájazdu. Vďaka za súhlas so zverejnením.
Na začiatku sme veľa debatovali o tom, kto, kedy a kam pôjde skúsiť šťastie. Plánovali sme časy, trasy a miesta. Dávali sme dohromady informácie a znalosti. Otvárali mapy, instagram a facebook. Kládli sme dôraz na to aby sme si navzájom nezavadzali. Nebolo to ľahké. Deväť členná svorka je priveľa asi aj pre vlky. 
Časom sa ale vykryštalizovali dve sekcie. "Suchá" sekcia chodila fotografovať do lesa a do krytov na lúkach a "mokrá" sekcia  sedávala pod maskovacou sieťou na brehu rieky San. Ako expedícia sme boli mimoriadne úspešní. Ako to už býva, jednotlivci neboli spokojní nikdy. Až posledné dva dni, keď už dve tretiny expedície odišli domov, tí najvytrvalejší zaznamenali životný úspech. Ako ináč nazvať pozorovanie trinásť člennej svorky vlkov. Ale nepredbiehajme. Potvrdilo sa, že čím hlbšie do divočiny zájdeš, tým viac nafotíš. Safari z auta potvrdilo, že vysoká zver auto akceptuje a nebojí sa ho. Keď ale vystúpiš von, okamžite sa rozbehne. Kryty, sady plné opadaného ovocia a lúky nad dedinou ponúkli dravé vtáky, medvede, zubry a aj vlkov. Pozorovania ale boli skôr prekvapivé, krátke, v hustom poraste a za slabého svetla. Brehy Sanu ponúkli podobné výjavy ale aj úplne výnimočné stretnutnia za plného svetla. Od tmy do tmy, krížom krážom cez všetky druhy počasia a cez všetky svetelné podmienky, defilovali pred objektívmi zvieratá od výmyslu sveta. Pardón: od výmyslu Karpát. 
Safari

Jeleň hôrny


Dlhé a teplé babie leto umožňovalo cez deň fotografovať za plného svetla. Niekedy ho bolo až moc.
Kaňa močiarna
Líška hrdzavá
Jastrab veľký

Myšiak hôrny
Straky čiernozobé
Zubor hrivnatý

 Diviaky lesné


Rána boli naopak studené a presýtené hmlou a oparom. Večer nás prekvapoval skorý nástup tmy.

Vlk dravý
V takýchto chvíľach človek nevie čo si má myslieť. Na jednej strane je šťastný, že znovu vidí vlka a na druhej nadáva, že mohol prísť o niečo neskôr. Chcelo by to viac svetla. Ranná hmla a protisvetlo tiež dokážu nahnevať.


Volavka popolavá

Ľahký kryt pre viac osôb.
Krkavec čierny
Vodnár potočnýBrutálny kryt pre nebojácneho jednotlivca

Sotva dvojročný Medveď  hnedý.

Vytrvalci
Vlky dravé

Ja nič, ja muzikant.

Vlkmi prenasledovaná laňMedvedica sa ukázala pred krytom v poslednej chvíli. O desať minút už bola úplna tma.


Sojky škriekavé
Chlopaki, móda určite nie je vaša silná stránka. Tie klobúky už vyšli z módy
 Inak ako spektakulárny zážitok sa pozorovanie trinástich vlkov pomenovať nedá. Podmienky neboli ideálne. Naopak. Dalo by sa povedať, že boli hnusné. Zážitok ale zostane na celý život.Tento hladný macko tiež mohol prísť k vlkmi strhnutej koristi na brehu Sanu o niečo skôr a nie až za tmy. Beriem, že bezpečnosť je nadovšetko ale od nás mu žiadne nebezpečie nehrozilo.

Záverečné foto "Účastníkov zájazdu" hlboko zasiahnutých prežitými udalosťami uplynulých dní.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára