blog

blog

nedeľa 15. júna 2014

BOCIANY MARCHAUENU

V prírodnej rezervácii Marchauen (Naturreservat Marchauen) sa snažia o zachovanie pôvodných mokradí a lúk, čo prispelo k tomu, že sa miesto zaradilo medzi územia s najväčším výskytom kolónií bocianov bielych v strednej Európe. Záplavové územie lužných lesov a lúk rieky Moravy je sprístupnené tromi okruhmi so štyrmi pozorovateľňami.
 
 
 
Sú tri značené okruhy- chodníky, po ktorých je dovolený pohyb:
Červený bocianí, 2 km dlhý,
Zelený ropuší, 4 km dlhý,
Modrý bobrí, 7 km dlhý.
 
 
Samotné názvy prezrádzajú tematické zameranie. Ak využijeme spoločné úseky a vyhneme sa jednej z nezáživných častí na hrádzi, tak dostávame jeden okruh dlhý približne 8 km. Od vstupu je vo vzdialenosti okolo 100 metrov vidieť výhľadovú plošinu. Je vyvýšená na koloch, otvorená – nekrytá, s lavičkami. V období hniezdenia je tu osadený ďalekohľad. Plošina má dobrý výhľad na lúku a hlavne na stromy plné hniezd bocianov.
 
 
 
Cesta vedie lužným lesom. V prípade zaplavenia sú tu mosty na prekonanie prelievajúceho sa ramena cez chodník. Pri jazerách sú kryty so zatvárateľnými oknami na sledovanie diania na jazere. Miesta na laviciach pri oknách je tu tak pre 4 - 6 ľudí. Je to ideálne miesto na tichý relax s ďalekohľadom v ruke alebo teleobjektívom na fotoaparáte. Dajú sa pozorovať bobry, spevavce, vodné vtáky a bahenné korytnačky.
 
 
Okrem bocianov bielych môžme zaznamenať husi divé, labute, bociany čierne, volavky popolavé, haje červené, haje tmavé, orliaky morské, orly kráľovské, sokoly myšiare, hrdličky poľné, včeláriky zlaté, tesáre čierne, strakoše obyčajné, vlhy obyčajné, škovránky poľné, sedmohlásky obyčajné, penice čiernohlavé, sláviky obyčajné,  kanáriky poľné, strnádky lúčne, strnádky obyčajné  a mnohé iné.
 
 
 
Počas našej návštevy sme zaznamenali vypustenie uzdraveného bociana. Po prvých neistých metroch si plachtenie očividne užíval. Dostal čo mu patrilo. Slobodu.
 


 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára