blog

blog

pondelok 4. augusta 2014

RINGING I.

Stacionár Drienovec. Drienovská mokraď je názov lokality  v k. ú. obce Drienovec, okrese Košice okolie, vo štvorci databanky fauny Slovenska 7391, v nadmorskej výške 190 m n. m. Rozloha mokrade je 7,7 ha. Orograficky sa nachádza na rozhraní Slovenského krasu a Košickej kotliny. Bezmenná krasová vyvieračka vyviera na južnom úpätí Jasovskej planiny a rozlieva sa na ploche medzi bývalými vinicami a intenzívne obrábanou poľnohospodárskou pôdou. V súčasnosti je to na malej ploche pestrá mozaika ruderálnych, krovitých, ostricových a trstinových biotopov. Na malej ploche je aj voľná vodná hladina. Lokalita sa z ornitologického hľadiska začala skúmať v roku 1998 metódou odchytu vtákov do nárazových sietí a označovaním odchytených jedincov ornitologickými krúžkami. V roku 2006 vznikol na drienovskej mokradi stacionár na dlhodobý monitoring hniezdnych populácií vtákov. Po vzore európskych lokalít bola primerane upravená aj metodika odchytov, zápis a vyhodnocovanie údajov. Hlavnými cieľmi výskumu je predovšetkým dlhodobý monitoring zmien v hniezdnych populáciach vtákov v slovenskom krase, sledovanie priaznivého stavu európskych významných druhov a sledovanie fidelity a prežívania jedincov. Drienovský stacionár sa v roku 2006 stal členom siete ornitologických stacionárov sledujúcich a skúmajúcich vtáčiu migráciu predovšetkým na juhovýchodnej euroafrickej migračnej trase  www.seen-net.eu. V jesennom a jarnom období organizujú krúžkovacie tábory trvajúce nepretržite niekoľko týždňov  vždy v rovnakom čase. Podrobnejšie výsledky môžete nájsť na: http://www.vtaky.sk/stranka/127-Stacionar-Drienovec.html.
 
 
 
Toľko oficálne. Neoficiálne z jednoduchého ľudského pohľadu sa jedná o šialencov v pozitívnom zmysle slova. Venujú obrovskú energiu, voľný čas a dovolenky a neraz aj zdravie a vlastné financie na činnosť, ktorá si zaslúži uznanie. Navštívil som miesto niekoľko krát. Na jar aj na jeseň. Niekedy boli podmienky dosť tvrdé. Dážď, sneh a ľadový vietor. Naše firemné auto by mohlo o podmienkach hovoriť svoje. Odtrhol som predný spojler, prederavil pneumatiku a beznádejne zapadol.
 
 
Ornitólógovia sa striedajú v týždenných turnusoch. Žijú v sparťanských campingových podmienkach. Všetky útrapy sú im však vynahradené v momente, keď sa podarí chytiť do siete dostatočný počet vtákov, druhov alebo nejaký vzácny alebo nový druh. Kontrolovať siete sa chodí minimálne každú hodinu. Niekedy aj častejšie. Po samotnom odchytení, nasleduje okrúžkovanie a záznam údajov do systému. Potom čakajú. Niekedy aj roky. Čakajú na chvíľu, keď nimi okrúžkovaného vtáka niekto odchytí alebo odfotografuje a pošle spätnú informáciu. Ten moment je takým malým vyvrcholením ich činnosti. Je to ako zberateľstvo. Nevenujú sa však skamanelinám alebo známkam ale tzv. Retrapom.  Anglický význam slova trap je pasca, v ich prípade sieť a retrap voľne preložené je niečo ako znovu chytenie. Migrujúce druhy bývajú odchytené vo vzdialenosti od stoviek až po tisíce kilometrov naprieč kontinentmi. Seriózny výskum a poznanie ako sa jednotlivé druhy presúvajú po svete poskytuje určite tiež zadosťučinenie. Sám som pri fotení zachytil niekoĺko okrúžkovaných vtákov. Chápem ich uspokojenie zo spätného hlásenia. Aj mne urobí dobre, keď sa dozviem príbeh okrúžkovného vtáčka. O mojich pozorovaniach okrúžkovaných vtákov sa rozpíšem v druhom blogu.
 
Nebudem vás zaťažovať menami a druhmi pod každým obrázkom. Ľudia sa spoznajú a vtáky sú rady, že ich odmotali a krúžkovanie prežili.
 
 

 

 

 
 


 

 


 

 

 

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára