blog

blog

sobota 18. apríla 2015

LINCE IBÉRICO I.

Môj zážitok s Rysom pardálovým je neuveriteľný. Na rozdiel od zážitku, ktorý majú rysy s ľudstvom. Ten je uveriteľný až moc. Neustály rast priemyslu, poľnohodpodárskej produkcie, developerské šialenstvo a nárast turistického ruchu spôsobuje veľmi rýchlu stratu pôvodného biotopu Rysa pardálového. Pôvodne žil na území celého Španielska a Portugalska. Jeho počty postupne klesali až v roku 2002 zostalo v Andalúzií posledných 94 kusov. Dnešné počty zo sčítania na konci roka 2014 sú 169 kusov rysa v pohorí Sierra Morena, 96 kusov v NP Doňana, 39 kusov v údolí rieky Guadalmellato v provincií Córdoba a 30 kusov v údolí rieky Guarrízas v provincií Jaén. Aj počet 334 je ešte stále samotná hranica vyhynutia. O päť minút dvanásť. Aktivisti, vedci a v poslednej dobe aj španielska vláda sa našťastie spamätali a pracujú na záchrane. Legislatíva a ochrana pôvodného biotopu boli prvými krokmi. Za týmto účelom sa zriadili štyri tzv. Centros del cría. Čo sú záchranné a rozmnožovacie stanice postavené priamo na chránených územiach. Zakladané začali byť v roku 2002 a dnes v nich žije 29 párov. Cieľom je vybudovať


záložnú populáciu žijúcu v zajatí pre prípad vyhynutia rysa vo voľnej prírode a zvyšovať ich počty s cieľom reintrodukcie do divočiny. Za posledné štyri roky sa podarilo vypustiť 71 exemplárov. Vždy je to veľká sláva a papaláši sa idú pozabíjať aby pri tom boli, keď sa dajú nabrať politické  body.
Problémom v umelom rozmnožovaní je ako vždy príbuzenská plemenitba. Veľmi kontroverzné je v tomto prípade odchytávanie divých rysov a ich začleňovanie do genofondu v zajatí. Niektorým ochranárom táto praktika leží v žalúdku. Myslím, že čas ukáže či to bol správny krok. Klimatické zmeny spôsobujú problémy aj  v tejto oblasti. Momentálne sa diskutuje o reintrodukcií rysov viac na sever Španielska. Otepľovanie na juhu totiž spôsobuje znižovanie populácie králikov.
Na porovnanie údaj o úmrtiach na cestách. V roku 2013 zomrelo 13 a v minulom roku zomrelo na asfalte pod kolesami áut 21 rysov. Číslo nevyzerá vysoké ak si ale uvedomíme, že je to až 5% svetovej populácie je to číslo hrozivé. Budovanie plotov a migračných koridorov popod a ponad cestu je veľmi dôležité. Do životov rysov sú investované milióny euro. Ich zbytočná strata na ceste je strata aj v investícií. Ak k tomu pripočítame zdravotné ohrozenie ( hemoragické ochorenie pľuc ) populácie divých králikov, ktoré sú hlavným zdrojom obživy rysov a nezmyselné otravy "akože poľovníkov" a prirodzené úmrtia, tak je zázrak, že ochranári dokázali počty rysov aspoň stabilizovať. Všetci dúfajú, že dosiahnu aj rast populácie. V súčasnej dobe sa do diania zapája aj Portugalsko a peniaze z EÚ. Od roku 1994 do roku 2013 bolo do záchrany rysa investovaných 90 000 000 euro. Všetky fotky sú z internetu.
Viac sa môžete dozvedieť na https://historiadeunlinceiberico.wordpress.com/2011/10/30/centros-de-cria-en-cautividad-de-lince-iberico/ a priamy prenos z rozmnožovacieho centra si môžete pozrieť na http://www.lynxexsitu.es/directo.php a na priloženom obrázku dole sú doplňujúce údaje.


 

 

 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára