blog

blog

pondelok 17. apríla 2017

BRADÁŇ ŽLTOHLAVÝ

Doslova ornitologickú senzáciu spôsobil na Slovensku a aj v iných stredoeurópskych štátoch prelet mladého Bradáňa žltohlavého Adonisa. Narodil sa 16. februára 2014 v Ostravskej ZOO. Patrí k druhu, ktorý je jeden z najohrozenejších v Európe. Odhaduje sa, že v Pyrenejách, Alpách a na Balkáne žije sotva 110 hniezdiacich párov. Nasadili mu GPS zariadenie a v začiatkom júna ho vo Francúzskych Alpách pustili na slobodu aby obohatil genetický fond svojho druhu. Vedcov čakalo nemalé prekvapenie. Domov je domov a mladého Adonisa to ťahalo do strednej Európy. Urobil si malý okruh cez Nemecko a Belgicko a vrátil sa do Francúzska. Asi sa mu to páčilo lebo si urobil aj veľký okruh. Cez Švajčiarsko, Rakúsko, Južnú Moravu dorazil 19. júna 2016 do Západných Tatier. Potom pokračoval do Poľska a Bieloruska, potom cez Ukrajinu do Rumunska. Odtiaľ späť a 13.augusta 2016 bol prvý krát vyfotografovaný v Širokom Sedle v Belianskych Tatrách. Posledný krát ho sledovacie zariadenie u nás zaregistrovalo 22. augusta 2016 v Mengusovskej doline. Signál sa potom stratil 16. októbra 2016 niekde v Rumunsku, kde sa mu po dvoch rokoch obojok GPS odopol. Tak je totiž nastavený. Viac na:  http://rapaces.lpo.fr/gypaete-grands-causses/le-suivi-des-oiseaux

Trasa Európou a trasa na Slovensku
Zo všetkých druhov, ktoré som mal možnosť fotografovať v Pyrenejách je práve Bradáň žltohlavý jednoznačná topka. Veľký, charizmatický a exoticky sfarbený. Mladé jedince však prvé roky života vôbec nie sú žlté. Majú tmavé farby a operenie a jeho farba sa mení každým rokom. V zásade platí, čím je tmavší, tým je jedinec mladší. 
Na obrázkoch dolu sú jedince oboch pohlaví a všetky vekové kategórie. Niektoré so značkami na krídlach. Farby rozlišujú pôvod jedinca. Odborníci podľa farby vedia odkiaľ daný jedinec pochádza. 





Bradáne sa živia len kosťami. Živiny čerpajú z kalorického špiku. Bolo neuveriteľné sledovať ako sa doslova ládujú dlhými kosťami kozích a ovčích rebier a nôh. Keď sa im podarilo nájsť veľkú kravskú kosť, tak si ju vynášali do výšin a odtiaľ púšťali na skaly pod nimi.





Ostatné druhy supov po nažratí prevažne odlietali nevedno kam. Bradáne zostávali na lokalite. Staré aj mladé kusy sa vzniesli a predvádzali nevšedné divadlo. Vzdušné hry. Chvíľami lietali vo dvojiciach alebo v spoločných formáciách a chvíľami sa priamo vo vzduchu napádali. Pri priamom kontakte sa jeden z nich prevrátil na chrbát a snažil sa drápmi zachytiť druhove nohy. Ten kontakt buď opätoval alebo sa mu snažil vyhnúť.































Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára