blog

blog

pondelok 24. apríla 2017

VRANY

Ľudia všeobecne ale na moje prekvapenie aj tí čo sa prírodou zaoberajú intenzívne, majú tak trochu chaos v tom ako to s tými vranami vlastne je. Prečo sú niektoré sivé a niektoré čierne. Rozdielne sfarbenie pohlaví u vtákov nie je ničím výnimočným. V tomto prípade to tak ale nie je. Z priložených obrázkov je zrejmé, že Vrany popolavé žijú vo východnej časti Európy a na "blízkom východe" a Vrany čierne v západnej časti Európy a na "ďalekom východe" . Slovensko leží presne v miestach, kde sa oba druhy stretávajú. Do roku 2002 boli oba druhy považované za dva poddruhy jednej a tej istej Vrany túlavej. Potom faunistická komisia uznala obe formy za samostatný druh. Aby to bolo ešte komplikovanejšie tak oba druhy nerobia problémy a keď padne slovo k slovu, kľudne sa spolu pária. V jednom páre či v jednom hniezde, potom môžeme vidieť rôzne sfarbené jedince oboch druhov. Deti sú potom miešanci. 
Rozšírenie Vrany popolavej
Rozšírenie Vrany čiernej
Amatérskym ornitológom situáciu ešte komplikujú Havrany poľné, ktoré sa hlavne tým čiernym vranám značne podobajú. Na prvý pohľad ale vidno veľký rozdiel. Havrany majú zobáky holé, sivé a špicaté. Oba druhy vrán ich majú viac kónické a čierne. Na vrchu zobáka majú malé fúziky. 
Kavky tmavé sú tiež sivo čierne ale podstatne drobnejšie a tak vnášajú do problematiky trochu svetla
Kŕdeľ vrán oboch druhov som nafotil na trávniku priamo na našej ulici. Trhali tam na kusy mŕtvolu holuba. Keď som prišiel, drobné telo už bolo prakticky ozobané. Vtáky sa klbčili o posledné zvyšky. Keby sa postarali aj o tie zvyšné holuby v meste, boli by nesmierne obľúbené.









Miešanec









 Zmiešaný pár


 



Záver je teda taký, že Vrana popolavá východoeurópska a Vrana čierna západoeurópska sú dva samostatné druhy, ktoré, ak ich situácia prikvačí, spolu vytvárajú zmiešané páry. S havranmi a kavkami nemajú nič spoločné. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára