blog

blog

sobota 6. septembra 2014

STAROSTLIVOSŤ O PERIE

Niet pochýb, že perie "robí" vtáka. Vzhľadom na skutočnosť, že na perie sa dajú zbaliť baby, je veľmi dôležité starať sa oň. Okrem toho funguje ako tepelná izolácia a v prípade dažďa poslúži ako pršiplášť. Preberanie a čistenie peria  je v mnohých prípadoch vec spoločenská. Celý kŕdeľ sa chová ako keby bol spolu v kúpeľoch.
 Sýkorka hôrna
Žltochvost domový 
Trsteniarik pásikový  
Penica čiernohlavá
Mladý Stehlík pestrý už tiež vie čo má robiť
Rybár riečny
 
Jednotlivé druhy venujú kúpaniu sa značnú časť dňa. Niektoré zo spevavcov pôsobia ako vodné vtáky. Kúpu sa aj viackrát denne. Ráno, cez deň a aj večer. Všimol som si, že pred búrkou sa kúpu ešte s väčšou intenzitou. Ako keby nechceli dať šancu dažďu zmáčať ich.
Drozd plavý 
Drozd čierny 
Muchár sivý 
Muchárik čiernohlavý 
Penica čiernohlavá 
Sýkorka belasá
 
Samostatná kapitola starostlivosti je prachový zábal. Vrabce domové aplikujú prach proti parazitom vždy, keď to prostredie dovolí a ponúkne vrstvu prachu. Po krátkej chvíli vytvoria v prachu drobné jamky, v ktorých sa striedajú podľa potreby.
 
Druhá extra kapitola je slnenie. Vtáky zaujmú na prvý pohľad divnú polohu. Perie si načechrajú a jedno alebo obidve krídla roztiahnu a držia ich naklonené k slnku. Pomocou slnka dosahujú dva ciele. V prvom rade sa snažia odstrániť parazity a v druhom rade slnenie napomáha šíreniu mazu po perí. Maz alebo olej perie impregnuje a robí ho funkčným.
Pinka lesná 
Žltochvost domový 
Vrabec poľný 
Lastovička domová v naozaj netradičnej polohe

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára