blog

blog

pondelok 1. septembra 2014

VYHRIEVANIE NA SLNKU

Cez víkend sme navštívili Tichú a Kôprovú dolinu s cieľom pozorovať medvede pri požieraní čučoriedok. Vyrazili sme za tmy a po sedem kilometrovom pochode sme oči rozlepili a tričká riadne prepotili. Sova lesná unavená po nočnom love tiež nechápala čo tam stvárame.
Cestou sme míňali riadne veľké medvedie čučoriedkové hovno. Priznávam, že to znie divne ale všetci sme sa pri pohľade naň potešili. Znamenalo to, že čučoriedky sú zrelé a šanca stretnúť stravníkov je vysoká.
 
Prepotené trička začali pri nízkej teplote pracovať proti nám. Rána v tatranských dolinách vedia vliezť až do kostí. Snažili sme sa zúfalo zahriať a tak keď vyšlo slnko spoza masívu Kriváňa, nálada vyletela hore. Ako sme pozorovali protiľahlé žľaby a čakali na chlpáčov poniektorí vylihovali na dokonale vyhriatej ceste. Tvrdý asfalt vôbec nevnímali. Vedeli presne ako sa po chladnom ráne cítia plazy vyhrievajúce sa niekde na kameni. Neboli sme jediní, ktorí si užívali ranné lúče neskoro letného slnka.  Mali sme viac možností presvedčiť sa, že slnenčné lúče čarovným spôsobom oživili priľahlú lúku. V krátkej dobe sa k nám pridali nazbierať životnú energiu pavúky, včely, motýľe, Jašterice živorodé a dokonca aj Vretenica severná. Len tie medvede sa stále neukazovali.
 
 
Jasoň červenooký 
 
Jašterica živorodá 
Jašterice živorodé zvyčajne obývajú vyššie položené lokality. V nich je leto kratšie a teploty nižšie. Aby to stihli, vyvinuli si unikátnu metódu rozmnožovania. Po ukončení zimovania samce opúšťajú úkryty o 14 dní skôr než samice. Samce bránia svoje teritória a ihneď sa pária so samicami často ešte v blízkosti zimovísk. Samce sa samiciam pri párení zahryznú do chrbta tak pevne, že zranenia vidno po celý rok. Po párení sa samec ešte dlho zdržuje v blízkosti samice. Jašterica živorodá je vajcoživorodým druhom. Samici sa po 3 mesiacoch gravidity liahne v priemere 5-7 niekedy až 12 mladých jašteričiek. Na svet prichádzajú v priehľadných obaloch, ktoré po krátkej dobe opúšťajú. Nejde teda o pravú živorodosť ako je tomu napríklad u cicavcov. Po vyliahnutí každého mláďaťa sa samička posunie o 1-2 kroky a preto mláďatá stoja v rade za sebou . Časový interval liahnutia medzi každým ďalším jedincom je 3-10 minút. Liahnutie prebieha vo večerných hodinách alebo v noci, pravdepodobne aby boli šance na prežitie mláďat vyššie.
 
 
Vretenica severná
Aj náš jediný jedovatý had obýva vysoko položené lokality a tiež uprednostňuje rodenie živých mláďat pred kladením vajec ako to robia ostatné naše hady.
Jedové zuby sú 3-5mm dlhé. V kľudovej polohe sú sklopené smerom dozadu a uložené v slizničnej riase. Vztýčenie jedových zubov sa nedeje automaticky s otvorením papuľky. Je nezávislé. Jedová žľaza sa nachádza za okom. Jed je zo žľazy vytlačený stiahnutím okolitých svalov. Jedový zub je funkčný približne 6 týždňov, potom vypadáva a na jeho miesto sa posúva náhradný zub. Výmena zubov neprebieha symetricky na oboch stranách, takže zviera má k dispozícii vždy aspoň jeden zub.
 
Medvede nás tak trochu odignorovali. Jedného sme videli asi sedemsto metrov v tmavom žľabe.
Fotka je skôr dokumentačná a slúži len ako dôkaz, že sme medveďa videli.
 
 
 
 
 
 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára