Koralové útesy sú neuveriteľne produktívne. Vytvárajú viac biomasy ako ktorýkoľvek iný morský ekosystém. Na útesoch žije viac ako 3000 druhov rýb. Ďalej veľké paryby, morské korytnačky a hady, množstvo morských húb, kôrovcov a mäkkýšov. Z bohatstva morského života Maledív ťažia aj cicavce ako delfíny a kosatky. Samozrejme aj morské vtáky. Pôsobenie človeka na útesoch je neslávne známe. Ničenie a drancovanie je pod morskou hladinou úplne rovnaké ako na súši. Zvyšovanie teploty vody spôsobené globálnym oteplovaním a vypúšťanie chemikálií do morí a oceánov je pre útesy smrteľné. Okrem globálnej ochrany životného prostredia ako takého a vytváranie chránených oblastí bez prístupu je jednou z ciest ochrany trvalo udržateľný turistický ruch. Keď budú útesy prinášať profit miestnym ľuďom, tí sa budú o ne starať ako o investíciu. V opačnom prípade niet šance útesy ochrániť.
Na hrane útesu sa charakter podmorského sveta mení. Vo väčšej miere sa objavujú veľké ryby, žraloky a korytnačky. Situačný obrázok som stiahol z internetu.
Vždy, keď sa priblížim nad hranu útesu, mám pocit, že lietam. Voda má nadnáša a podo mnou sa otvorí tmavomodrá hlbočina. Na jednej strane ma priťahuje a na druhej straší. Nedokážem odhadnúť ako hlboko dovidím. Je to však niekoľko desiatok metrov. Je to pohľad ako zo strechy paneláku.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára