blog

blog

štvrtok 9. februára 2017

CORAL REEF

V plytkých vodách tropických morí vznikajú koralové útesy. Existujú tri druhy. Tzv. lemové, ktoré vytvárajú lem popri pobreží. Potom bariérové, ktoré sú od pevniny oddelené lagúnou. Tretí je tzv. atolový. To je aj prípad maledivských útesov, ktoré vznikli na podmorských sopečných stolových horách. Obrázok som stiahol z Wikipédie a pekne vysvetľuje ako vznikal podklad pod útesmi.

Na týchto miestach sú nahromadené koralové organizmy v takej miere, že vzniká samostatný ekosystém plný života. Rozmanitosť životných foriem je porovnateľná s dažďovým pralesom. Útes vzniká ukladaním vápenca v schránkach okolo koralových polypov. V niektorých prípadoch morské prúdy nanesú na plytčiny toľko piesku, že vznikne nevysoký ostrov.
 Kuda Bandos - náš ostrov pred vybudovaním rezortu. V pozadí je susedný atolový útes.
Pre amatérskych šnorchlistov akými sme my dvaja, sú na útese dve možnosti. V čase prílivu preskúmavať vrchol útesu. V čase odlivu je nutné posunúť sa na hranu útesu. Na vrchole totiž nemusí byť dosť vody. V lepšom prípade hrozia škrabance na koži, V horšom prípade môže dôjsť k poškodeniu koralov. Steny útesov padajú do veľkých hĺbok a je možné ich preskúmať len s potapačskou výbavou. Na vrchole útesu je dostatok svetla ale voda je tu hustá ako rybacia polievka. Obsahuje veľké množstvo mikroorganizmov všetkého druhu. V protisvetle dokonale "zamútia" fotky. Neustále si treba dávať pozor na slnko v chrbte. Na hrane prostredie výrazne ztmavomodrie. Obe miesta obývajú rôzne druhy rýb. Teraz nasledujú fotky z vrcholu útesu a v ďalšom článku budú fotky z hrany.
Ideálne je, keď útes je na skok od baru.












































Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára