blog

blog

nedeľa 11. septembra 2016

ETOSHA NATIONAL PARK II

Naša snaha preskúmať čo najváčšiu plochu pokračovala križovaním planiny. Zo severu nás neustále obmedzovala soľná panva. Na ostatných svetových stranách sem tam narušil horizont mierny kopček a nekonečné sucho zase drobné napájadlo. Bolo to ako zázrak, keď sa  z kamenistej pustiny zrazu vynoril ostrov života. Sem tam sa okolo vody nachádzala svieža zeleň ale častejšie to bola len jednoduchá vyvieračka v kamennom "bazéne". Občas sa stalo, že okolo vody nebola žiadna zver. Nečakali sme a pokračovali sme v prieskume. 

 Termitisko
 

 Zhruba pol kilometra vzdialený Nosorožec tuponosý už pôsobí mierne neostro. Horúci vzduch stúpajúci z rozpálenej panvy mení svoje optické vlastnosti. 

Narazili sme na jasle Oryxa rovnorohého. Mladé jedince sa združujú do skupín mimo dospelých. Snaha prežiť ich naučila týmto praktikám. V buši sú lepšie schované ako vysokí rodičia.

Dospelé jedince sa pásli ďaleko od nich.
  Kudu veľký
 
 Byvolec stepný
 Žirafa angolská využila kvitnutie žltých jarných kvietkov na suchých kríkoch. Musela sa však riadne nakloniť

 Keď by sa sklonila ešte viac, videla by spiaceho leva priamo pod nohami.
 
 rodina Paviána čakma
 
 Pakoň bielobradý
 Antilopa skákavá

Antilopka trávna pôsobí na namibíjčanov rovnako ako na nás čierna mačka. Rútili sme sa s našim kamiónom asfaltkou asi 90 km/h. V tom nám táto drobná antilopka  prebehla cez cestu. Gabriel nelenil a dupol na brzdu. Vyskočil z kamióna a obehol ho. Tým neutralizoval kliatbu zlých duchov. Mohli sme pokračovať v jazde. To, že polovica z nás popadala zo sedadiel, nebolo v tej chvíli dôležité. Následne nám porozprával katastrofické príbehy súkmeňovcov, ktorí túto kliatbu ignorovali. Dopadli veľmi zle.
  Zebra burchellova

Keď mladé samce zo svorky dospejú natoľko, že im začínajú rásť hrivy ako symbol schopnosti rozmnožovania, tak ich dominantný samec vyženie do buša. Keď ich je viac, majú výhodu. Bratia alebo bratranci môžu spoločne loviť a nahradiť si tak svorku. Očividne si nadobudnutú slobodu užívali aj keď boli trochu pochudnuté.

Orol bojovný dostál svojej povesti a menu a ulovil riadneho varana. porcoval si ho v tieni stromu asi 10 metrov od cesty. Mne ten tieň a protisvetlo trochu komplikovalo fotenie ale scéna to bola úchvatná. Pre niektorých highlightom dňa.


Veľký sloní býk len zňuchával vo vetre. Neďaleko sa potuľoval konkurenčný samec. K žiadnej interakcií ale na našu smolu nedošlo.
Pekný deň sa chýlil ku koncu. Čakalo nás však pred večerou ešte jedno napájadlo. Zvané Halali. Symbolicky ho tak nazvali nemeckí kolonizátori. To ale ešte netušili, že to bude naozaj koniec ich poľovania v národnom parku Etosha.
 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára