blog

blog

piatok 9. septembra 2016

ETOSHA NATIONAL PARK

Slovo Etosha v jazyku miestneho kmeňa znamená "Veľké biele miesto". V čase našej návštevy t.j. v období sucha tomu tak naozaj bolo. Pozreli sme samotnú panvu, púšte, polopúšte a extremne suché savany. Vplyv soľnej pánvy bolo vidieť všade naokolo. Stačil vánok alebo prejazd auta a biela pôda kontaminovaná minerálmi a soľami bola vo vzduchu, na kríkoch a stromoch.  Národný park mal v čase svojho založenia nemeckými kolonistami v roku 1907 rozlohu 100 000 km2 a bol najväčšou rezerváciou na svete. V súčasnosti má rozlohu cca 22 000 km2. Čo je zhruba polovica Slovenska. Samotná soľná panva má rozmery 130 x 50 km. Okolo celého parku bol natiahnutý 850 km dlhý plot. Dôvodom boli ochrana prírody, prenos chorôb z a na dobytok, boj proti pytliactvu a samozrejme snaha zarobiť prachy na turistoch.
 

V pozadí je soľná panva. V období sucha je to krajina bez života. Keď sa ale jazero po členky naplní dažďami z Angoly, vyrastie v ňom tráva, ktorá privábi tisíce kopytníkov a rozmnožia sa drobné vodné potvory, ktoré privábia vyše milióna ružových plameniakov 
 

 
 
Jeden spôsob ako vidieť čo najviac zveri je autom križovať krajinu a hľadať na planinách alebo v buši známky života. Veľké čriedy pasúce sa na suchej tráve sú viditeľné zdiaľky. Zazrieť niečo malé v buši vyžaduje už trochu viac tréningu.
Rastlinstvo na prvý pohľad vyzerá jednotvárne ale v parku sa nachádza 22 rastlinných ekosystémov.
 
 Zebra Burchellova
 Veverica stromová
Pakoň bielobradý


Lev púšťový

Žirafa štíhla angolská




Antilopka trávna
Toko červenozobý
 Oryx rovnorohý
Druhý spôsob je sadnúť si blízko napájadla počas dňa alebo noci a čakať na smädnú zver. Tá si uvedomuje, že okolo vody môžu byť dravce a tak ako sa rýchlo zjaví, tak sa rýchlo napije a zase sa stratí v buši. Ako Impaly červenkavé na obrázku hore.
Šakal čabrakový
Pštros dvojprstý
Slon africký

Drop kori
Kudu veľký

 Levy sa báť nemusia. Ľahnú si rovno k vode a blokujú tak prístup k nej.
Keď sa nejaké úbohé stvorenie napr. Antilopa skákavá predsa len odváži k vode, inak lenivé mačky, spiace 22 hodín denne, okamžite spozornejú. Sú to oportunisti a keď im večera príde sama, neváhajú a lovia.
 
 Sviňa bradavičnatá
 O Žirafách je známe, že vodu pijú obmedzene. Vidieť ich pri napájadle je vzácne. Z buša ale vytŕčajú ich dlhé krky a tak sú bezproblémov pozorovateľné.



O nosorožcoch dvojrohých sa hovorí ako o samotároch. My sme videli naraz pri vode päť jedincov, ktorí medzi sebou čulo komunikovali.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára