blog

blog

sobota 1. augusta 2015

LEOPARD CEJLÓNSKY

Leopard cejlónsky ( Panthera pardus kotija ) je endemitný poddruh Leoparda škvrnitého. Najrozšírenejšej mačkovitej šelmy sveta. Žije samotársky v tropických pralesoch a savanách Srí lanky. Vo voľnej prírode žije zhruba 700 až 950 jedincov. Je extrémne prispôsobivý a nenáročný. Napriek tomu je ohrozený podobne ako všetky veľké mačky.  Je to spôsobené hlavne stratou prirodzeného prostredia. Populačný tlak ľudstva je enormný. Zostáva otázka či oplotené národné parky budú stačiť. Veľkosť teritória môže byť u samcov až 80 km² a u samíc 15-20 km². Neexistencia levov a tigrov na ostrove mu dovolila vypracovať sa na vrcholového predátora ostrovných ekosystémov. Dosahuje najväčšie rozmery zo všetkých poddruhov leoparda. Dĺžka tela môže byť až 170 cm a hmotnosť až 80 kg. Loví malé a stredné kopytníky, opice a vtáky. Pri behu dosiahne rýchlosť až 60 km/h. Skočí až 6 m do diaľky a 3 m do výšky. Môže sa rozmnožovať po celý rok. Ruja je krátka a po maximálne 112 dňoch samica rodí najčastejšie dve mláďatá. Ich úmrtnosť je obrovská. Takmer polovica zomrie v prvom roku života. Najlepším miestom na ostrove na pozorovanie je NP Willpatu. Ten sme ale nenavštívili. Snažili sme sa ho dostať vo všetkých národných parkoch, ktoré sme navštívili. Mali sme ho však možnosť pozorovať iba v NP Yala. Videli sme šesť exemplárov. Z toho štyri boli v diaľke alebo v hustom poraste. Vrchol prišiel druhý deň našej safari v parku. Skoro ráno vo vzdialenosti asi 150 metrov od cesty odpočívala samica s jedným takmer dospelým mláďaťom. Obloha bola pod mrakom. Ležali na vysokom konári s nádherným temným protisvetlom. Užívali si chvíle pohody. Zvuk motorov prichádzajúcich áut ich zaujal. Chvíľu sa obzerali. Potom netrpezlivý dorastenec vstal a prišiel k mame. Dotýkal sa jej a oblizoval ju ako keby jej chcel niečo povedať. Najprv sa mu nevenovala. Potom však vstala a otočila sa k nemu. Na našu nevôlu to mladý asi pochopil tak, že odchádzajú a začal zliezať zo stromu. Po chvíli sa samica pobrala za nim. Pomaly. Rozvážne. Na rozdiel od mladého išla hlavou dolu. Skúsene využívala aj tie najmenšie nerovnosti na kmeni stromu. Doskočila do vysokej trávy a stratili sa v pralese a viac sme ich nevideli. Žiadna divoká akcia ale aj tak úžasné pozorovanie. Celkovo to trvalo 33 minút.
Vymenil som 200 mm objektív za 400 mm. Hneď to bolo lepšie 
 
 

 


 

 
 

 
 
V zajatí v zoologických záhradach celého sveta žije asi 75 kusov. V bratislavskej ZOO ich máme tiež. Sú pekné a v kondícií. Viaže sa k nim pekná príhoda. Pracovníci záhrady chceli dosiahnuť jeho rozmnoženie. K miestnemu samcovi zohnali vhodnú samičku. Ten sa však 9 rokov nemal k činu a mačiatka neprichádzali. Aby zachránili situáciu, tak zohnali mladšieho samca. Keď to však videl ten starý, nelenil, vypol sa k maximálnemu výkonu a mačiatka boli na svete. Jednoducho bol súťaživý typ. Len tak ho to nebavilo.
 
Spodné obrázky sú z Open Air ZOO v Pinnawale, kde som sa zastavil po návšteve slonieho sirotinca. Areál otvorili tento rok v apríli. Prakticky je ešte prázdny. To však neplatí pre štyri leopardy. Žijú v prekrásnom výbehu veľkom ako dve futbalové ihriská. Majú tam prirodzenú zeleň, skaly, stromy a jazero.
Moc dobre nechápem ako sa niekomu môže podariť takto vykŕmiť mačku. Pochybujem, že vie pobehnúť alebo vyliezť na strom. Toto je určite ten najtlstejší "divoký tvor" na svete. Vzhľadom na skutočnosť, že ZOO je úplne nová, tak predpokladám, že ho asi niekde zachránili. Dúfam, že teraz ho dajú do poriadku. Každodenný telocvik a diéta mu určite pomôžu. Ak sa dožije.
 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára